КАК ПРИРОДНО БАЗИРАНИТЕ РЕШЕНИЯ ПОМАГАТ ЗА УПРАВЛЕНИЕТО ВЪВ ВОДНИЯ СЕКТОР? | Асоциация на производителите на безалкохолни напитки в България

Съобщения за медиите

КАК ПРИРОДНО БАЗИРАНИТЕ РЕШЕНИЯ ПОМАГАТ ЗА УПРАВЛЕНИЕТО ВЪВ ВОДНИЯ СЕКТОР?

КАК ПРИРОДНО БАЗИРАНИТЕ РЕШЕНИЯ ПОМАГАТ ЗА УПРАВЛЕНИЕТО ВЪВ ВОДНИЯ СЕКТОР?

На 03.06.2022г. се проведе събитието „Как природно базираните решения помагат за управлението във водния сектор?“, организирано от denkstatt и Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България. Участие взеха представители от страна на бизнеса, институциите, Световната банка и БАН.

В началото на срещата, експертите от denkstatt обясниха повече за стандарта на IUCN за природно базираните решения, както и за очакванията към компаниите спрямо най-новите европейски политики в областта на опазване на биоразнообразието. Бяха представени и иновативни методики за оценка и остойностяване на екосистемните услуги и добри практики свързани с прилагането на природно базирани решения от бизнеса. Програмата на Кока-Кола Хеленик свързана с възстановяването на вода обратно в природата, както и работата на Девин АД свързана с устойчивото управление на води и ролята на опазване на биоразнообразието предизвикаха силен интерес сред участниците.

Представители на министерството на околната среда и водите и Световната банка споделиха за работата си свързана с устойчивото управление на водите, новите планове за управление на речните басейни и мястото на природно базираните решения. Проф. Недков от НИГКК БАН сподели опита на научните среди свързан с оценка и картиране на екосистемните услуги във водния сектор и представи проект INES. Боян Рашев, управляващ партньор в denkstatt сподели, че подобен тип проучвания са изключително ценни за бизнеса и именно благодарение на тях е разработена методика за оценка на ползите от проектите на Кока-Кола.

По време на събитието бяха обсъдени и основните предизвикателства свързани с реализирането на природно базираните решения у нас, както и техните възможни решения. По-високата информираност, достъпът до данни и взаимодействията между различните заинтересовани страни се откроиха като ключови проблеми в дискусията. Именно поради това групата се обедини под идеята подобен тип срещи да станат практика и да се работи за по-тясно сътрудничество между науката, бизнеса и институциите и реално прилагане на природно базираните решения.